E-Devlet’ten Yeni Hizmet; MİRAS SORGULAMA

44 ESİN BÜŞRA BEKÇE 06.03.2018 e-devlet e devlet devlet edevlet miras miras sorgulama şehit sorgulama soyağacı sorgulama miras UYAP e devlet şifresi
E-Devlet’ten Yeni Hizmet; MİRAS SORGULAMA

E-Devlet soy ağacı ve şehit sorgulamasının ardından şimdi de Miras sorgulama ile hizmet veriyor. Yeni hizmet olan miras sorgulama 1990 yılı sonrasında vefat eden kişilerin vefatının ardından mirasçılık belgesi ve hakları sorgulanabilecek. Peki miras sorgulama nedir ve mirasımızı bulmak için ne yapmak gerekir.

E- Devlete girişin ardından “veraset ilami sorgulama” şeklinde yer alan hizmet şuan aktif olarak kullanılır duruma getirildi. Özellikle miras paylaşımı konularında sorun yaşayanların ve miraslarına ulaşamayanların oldukça faydalanacağı bir özellik olarak tanımlandı.

Miras sorgulama e- devlet platformunda UYAP üzerinden zorunlu hale getirilmiş bir hizmet. Tüm vatandaşların ulaşımına açık olacak ve isteyen herkes şehit yakınlarını sorgulayabilecek ve mirasları hakkında bilgi sahibi olabilecek. E- devlet üzerinden şehit yakını, miras sorgu veya soyağacı sorgulaması yapmak içinse, size en yakın PTT’den e-devlet şifrenizi almış olmanız gerekiyor. 

Şifrenizi temin etmenizin ardından sisteme giriş yaparak arama butonuna miras sorgulama yazmanız yeterli. Karşınıza çıkan bilgileri doldurarak miras bilgilerinizin tamamına ulaşabilirsiniz. E- devlet üzerinden hizmete sunulacak tüm bilgilere ulaşmak için, şifreniz veya mobil imzanız ile giriş yapabilirsiniz.

E- Devlet üzerinden yapılan açıklamada yer alan bilgiler ise şu şekilde;


Yargı birimlerinden alınan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir.

ESİN BÜŞRA BEKÇE

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Hayvanlar Obez Olursa :)

Zumba İle Kalorilere Elveda !!!

Zayıflamak için Büyücüye Gitti? (ironi)

Sabah Sporunu Yapmaya Ne Dersiniz ?

Zayıflamak mı İstiyorsun?

Çağımızın En Büyük Tehdidi ''OBEZİTE''