Mantarın Faydaları Nelerdir, Mantar Nasıl Saklanır?

244 02/11/2017 mantar faydaları yemek tarifleri
Mantarın Faydaları Nelerdir, Mantar Nasıl Saklanır?

Mantarın bir buçuk milyon farklı türe sahip olduğu düşünülmektedir. Dünyanın her yerinde bulunur ve fazla nemli bölgelerde yetişir. Mantarlar kendi besinlerini üretemedikleri için bitki sınıfına sokulamazlar. Bu sebeple, üretici değil ayrıştırıcı nitelikte oldukları söylenebilir. Zehirli türlerinin yanı sıra, yenilebilen çeşitleri de bulunmaktadır.

Hangi mantar nasıl kullanılır?

Başta D vitamini olmak üzere, birçok farklı vitamin ve mineral içeren mantarların kullanım şekilleri, türlerine göre değişmektedir. Düğme mantarı: Beyaz mantar olarak da bilinen bu mantar türü oldukça yaygındır. Bulunması kolay olan bu mantarlar çoğunlukla; fast food besinlerde, pizzalarda ve çorbalarda tercih edilir. Küp küp doğranarak, zeytinyağı ve beyaz şarapla sotelendiğinde oldukça lezzetli bir sonuç verir. Portobello mantarı: Etli bir dokusu ve geniş bir şapkası bulunan bu mantar çeşitli yiyeceklerle bilhassa da etle birlikte kullanılmaktadır. Aynı zamanda çorba ve ızgara yapımında da tercih edilebilir. Şitake mantarı: Asya mutfağına has yemeklerde kullanılan şitake mantarı, sebzelerle birlikte sotelenip, pilavın yanında servis edilebilir. Ayrıca salata ve makarnaya dahil edilebilir. Kavak mantarı: Diğer mantar çeşitlerine nazaran daha nadir bulunabilen kavak mantarının renkleri; kahverengi ya da gri olabilmektedir. Deniz ürünlerinde, et yemeklerinde ve kremalı soslarda kullanılır.

Mantar nasıl saklanır?

Mantar toplandıktan sonra tazeliğini üç-yedi gün arasında korumaktadır ancak yılın her döneminde doğada bulunmaz ve her tür mantar her sene meyve vermez. Bu nedenle mantarın meyve verdiği dönemde toplanıp, uygun koşullarda saklanması gerekir. Böylece mantar, mevsimi olmayan dönemlerde de tüketilebilmektedir. Dondurma: Bu yöntemde öncelikle mantarların suyu buharlaştırılır ve hızlıca soğumaları sağlanır. Ardından mantarlar plastik poşetlere tanzim edilerek, dondurucuya kaldırılır. Bu haliyle mantar, derin dondurucuda bir sene boyunca muhafaza edilebilir. Kons


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap.

Hayvanlar Obez Olursa :)

Zumba İle Kalorilere Elveda !!!

Zayıflamak için Büyücüye Gitti? (ironi)

Sabah Sporunu Yapmaya Ne Dersiniz ?

Zayıflamak mı İstiyorsun?

Çağımızın En Büyük Tehdidi ''OBEZİTE''